Co i dlaczego będziemy uprawiać w przyszłości?
Rośliny i grzyby ratują świat
Książka popularnonaukowa dla dzieci 9-12. O innowacjach, badaniach i projektach, które próbują rozwiązać aktualne problemy ekologiczne z wykorzystaniem roślin i grzybów. O przyszłości z dużą dozą optymizmu. To książka do myślenia. Zachęca do zadawania pytań i drążenia. Pokazuje problemy ekologiczne, ich rozwiązania i… kolejne problemy. Promuje podejście interdyscyplinarne, krytyczne myślenie i rodzinne dyskusje. I daje nadzieję!
Cześć,
jestem Matylda. Mam 10 lat i marzę o tym, żeby pracować w ogrodzie mykologicznym. To taki ogród jak botaniczny lub zoologiczny, ale z grzybami. Interesuję się ekologią, dlatego cieszą mnie wszystkie badania i wynalazki, które mogą naprawić świat. Albo przynajmniej trochę pomóc. Wiele z nich pokażę Ci w tej książce. Pojawiam się w niej często, ale prawdziwymi (super)bohaterami są tu rośliny i grzyby. Poznaj ich moce i zobacz, jak pomogą nam uratować Ziemię!
A, jeszcze jedno – lubię czytać o superpomysłach, ale jeszcze bardziej lubię działać. W książce znajdziesz trochę podpowiedzi, jak przyspieszyć przyszłość. Niezależnie od tego, gdzie mieszkasz i ile masz lat.

Rośliny i grzyby ratują świat. Co i dlaczego będziemy uprawiać w przyszłości?
Autorka: Ańa Komorowska
Projekt okładki, skład i ilustracje: Michał Rokita
Wydawnictwo: Nieśpieszne
Objętość: ok. 100 str.
Wersja drukowana: format A5+, ISBN: 978-83-965618-8-6
Wersja elektroniczna: format PDF, epub, mobi, ISBN: 978-83-965618-9-3
Książki nie są jeszcze dostępne! Planowana data premiery: kwiecień 2023. Dotyczy to również e-booków.
Cena książki: 45 zł
Cena e-booka: 39 zł
NIEŚPIESZNE × POOKATOYS
Pleśniaki. Pleśniowe makatki na ścianę.
Autorka: Emilia Rogińska | POOKATOYS
Technika: Pleśniaki zostały wykonane tradycyjną techniką tkania dywanów. Do ich produkcji użyto włóczek wełnianych o mieszanym składzie: moher, alpaka, wełna. Każda makatka posiada sznureczek – zawieszkę, która umożliwia powieszenie ich na ścianie. Tył został usztywniony grubym filcem. Całość zszyta ręcznie.
Wymiary: 32×32 cm
Ilość: Uwaga! Każda makatka występuje tylko w 1 egzemplarzu!
Wysyłka: Pleśniaki wysyłane są bezpośrednio od autorki, niezależnie od książki, zgodnie z regulaminem podanym w sklepie POOKATOYS.
Cena 1 makatki: 146,70 zł (podczas zakupu książki otrzymasz rabat zniżkowy, który pozwoli na zakup makatek 20% taniej)
Fragmenty książki
Poznaj Matyldę i jej armię
Jak to zwykle bywa, zaczęło się od psa. Gdy Matylda miała 6 lat, oznajmiła:
— Chcę psa!
Pewnie już wiesz, że rodzice dzielą się na tych, którzy w takich sytuacjach odpowiadają:
— Świetnie! Jutro rano pojedziemy do schroniska.
I na tych, którzy mówią:
— Nie ma mowy!
Niestety Matylda trafiła na tych drugich.
Później podjęła próby przekonania ich do kota, chomika, żółwia i aksolotla. Zgodzili się na rybki, ale Matylda w końcu sama doszła do wniosku, że to nie jej bajka.
Przerzuciła się na rośliny. Najpierw była paprotka od babci. Później monstera uratowana ze śmietnika. I filodendron z wymiany osiedlowej. I areka, sansewieria, epipremnum. Kaktusy i bluszcze. A potem jeszcze pomidory i sałaty.
A gdy jej pokój zaczął już przypominać dżunglę, Matylda odkryła coś, co pochłonęło ją bez reszty. Grzyby! Boczniaki, opieńki, shiitake, mun, pieczarki, ale też drożdże, pleśnie i kombuchę. Czas poznać Matyldę i jej armię!
Armię? Tak, rośliny i grzyby mają supermoce, dzięki którym mogą uratować świat, w tym nas – ludzi. Pochłaniają CO2, zastępują mięso, poprawiają nam nastrój. A mogą jeszcze więcej – tworzyć budynki i przedmioty codziennego użytku, zjadać plastik, oświetlać ulice i przechowywać dane…
Sprawdź, jak mogą pomóc Tobie. I jak Ty możesz pomóc im.
Notka dla dorosłych
To książka o tym, jak rośliny i grzyby ratują świat. A dokładniej: jak ludzie z pomocą roślin i grzybów próbują naprawić własne błędy.
Zależało mi na tym, aby ta opowieść miała optymistyczny wydźwięk. Bo mamy powody do radości – codziennie naukowcy, innowatorzy i projektanci z różnych dziedzin pracują nad nowymi rozwiązaniami.
Nie chcę jednak lukrować rzeczywistości. Grzyby zjadające plastik nie są rozwiązaniem. Rozwiązaniem jest rezygnacja lub zdecydowane ograniczenie produkcji plastiku. Rośliny w donicach są w mieście środkiem doraźnym. Celem powinny być miasta, w których rośliny stanowią ich integralną część. Nowe pomysły przynoszą nowe problemy – czy cegły z grzybów będą wystarczająco wytrzymałe, a ich produkcja będzie opłacalna?
Opowiadając dzieciom o wspaniałych wynalazkach i odkryciach, pokazujmy im szerszą perspektywę, zachęcajmy do zadawania pytań i wspólnie szukajmy odpowiedzi.
CO ZNAJDZIESZ W KSIĄŻCE
Spis treści
Poznaj Matyldę. I Kasię
Czy nadajesz imiona swoim roślinom?
Miasto roślin
Jak uprawiać rośliny w samym centrum miasta?
Antysmogowe rośliny
Czy rośliny pozwolą nam odetchnąć?
Krowa z grochu
Co jeść, żeby trochę mniej szkodzić?
Farma opakowań
Co zamiast plastiku?
Zielone miasto do zrobienia
Co możemy zrobić, aby zazielenić miasto?
Kierunek Mars
Co będziemy jeść podczas podróży i zasiedlania Marsa?
Przyszłość, którą tworzymy
Jak może zmienić się świat w przeciągu 80 lat?
Młodzi pasjonaci ogrodnictwa
Wywiady
W książce znajdziesz również trzy rozmowy — z 12-letnim Julkiem o uprawie awokado, która pozwoli mu zarobić na wymarzony wyjazd do Japonii, z 17-letnim Bartoszem, którego pasją jest zakładanie i pielęgnowanie ogrodów oraz z 18-letnią Natalią, której pokój przypomina dżunglę.


autorzy
Ańa Komorowska i Michał Rokita
Architektka krajobrazu, edukatorka, publicystka, podkasterka, mama Franka i Antka. Architekt, grafik, rzemieślnik, tata Franka i Antka (zbieżność imion nieprzypadkowa). Esencjaliści, miłośnicy dobrych kawiarni i lodów rzemieślniczych.
Prowadzimy pracownię projektową Nieplac Zabaw™ i wydawnictwo Nieśpieszne oraz Pop-Up Home School, dwuosobową szkołę dla naszych dzieci.
Napisaliśmy cztery książki o placach zabaw (Ścieżka bosych stóp, Kuchnia błotna, Jeśli nie plac zabaw, to co?, Jak zbudować kuchnię błotną) i jedną o prowadzeniu małego biura projektowego: Małe biuro projektowe. Nasze pomysły na twórcze zajęcia zawarliśmy w książce Zabawy architektoniczne, a rozmyślania o życiu w Jak być mniej ambitnym.